Dekoratyviniai tvenkiniai

Dekoratyvinis tvenkinysDekoratyvinis tvenkinys Jūsų kieme, tai gražiausias ir patraukliausias aplinkos elementas, kuris džiugina akį visais metų laikais. Dekoratyvinis tvenkinys puošia, atkreipia aplinkinių dėmesį, suteikia naujų spalvų ir gyvybės Jūsų sodui. Šiuolaikinės technologijos ir architektūrinės idėjos leidžia įrengti įvairių tipų dekoratyvinius tvenkinius. Dekoratyvinių tvenkinių įrengimui siūlome platų technologinės įrangos asortimentą. Vandens siurbliai, vandens valymo filtrai, įvairūs fontanai, kriokliai ir kaskados, dekoratyvinės skulptūros, vandens apšvietimo elementai, taip pat vandens augalų ir žuvų veislių įvairovė leidžia įgyvendinti įvairius dizainerio sprendimus. Todėl pagal bet kokį individualų projektą, galime įrengti įspūdingą ir unikalų dekoratyvinį vandens telkinį privačiame sklype, kaimo turizmo sodyboje, visuomeninės paskirties parke ar skvere.

Dekoratyviniai tvenkiniai dar gali būti skirstomi į:

  • Ekologiškus tvenkinius;
  • KOI tvenkinius;

Ekologiški dekoratyviniai tvenkiniai

TvenkinysEkologiški dekoratyviniai tvenkiniai pasižymi natūralia eko sistema. Vandens kiekis, tvenkinio paviršiaus plotas ir gylis, tvenkinio augmenija įtakoja vandens biologinį balansą. Svarbu užtikrinti tinkamą vandens ekosistemą tam, kad žuvys ir vandens augalai nepritrūktų deguonies ir mikroelementų. Ekologišką tvenkinį reikėtų prižiūrėti specialiomis biologinėmis priežiūros priemonėmis. Mes galime ne tik įrengti ekologišką tvenkinį, bet ir pasiūlyti svarbiausias tvenkinio ypatybes atitinkančias priežiūros priemones, vandens ir tvenkinio valymo ir priežiūros įrangą.

KOI dekoratyviniai tvenkiniai

KOI dekoratyviniai tvenkiniai yra populiarūs visame pasaulyje. Šių tvenkinių pradininkai yra japonai. Dekoratyviniuose tvenkiniuose yra apgyvendinami KOI karpiai, kurie pasižymi ypatingu dekoratyvumu, spalvų įvairove. KOI karpiai reikalauja švaraus vandens, todėl šiems KOI tvenkiniams turi būti įrengta vandens valymo įranga, taip pat pasirūpinta, kad vandenyje netrūktų deguonies ir būtų naudojama biologinės tvenkinių priežiūros priemonės. KOI tvenkinių pagrindinės savybės – šviesos ir spalvų žaismas, ramybe dvelkianti aplinka.


KAIP TEISINGAI IŠPLANUOTI, ĮRENGTI IR PRIŽIŪRĖTI DEKORATYVINĮ TVENKINĮ Dekoratyvinio tvenkinio vieta, forma, dydis

Pirmiausia reikėtų nuspręsti, kurioje sodo vietoje bus įrengiamas dekoratyvinis tvenkinys. Vieta, kurioje saulė šviestų visą dieną ir per daug įkaitintų dekoratyvinio tvenkinio vandenį, nėra rekomenduojama, kadangi dėl didelio karščio neįmanoma kontroliuoti augalų ir mikroorganizmų dauginimosi, gali žūti visi dekoratyvinio tvenkinio gyventojai. Jei dekoratyviame tvenkinyje bus auginamos žuvys, tuomet reikėtų rinktis tokią vietą, kurioje saulė vandenį apšviestų pirmąją arba antrąją dienos pusę, o vidurdienį dekoratyvinis tvenkinys būtų pavėsyje. Bet jei taip nėra, nuo dienos karščio vandenį galės užstoti papildomai suprojektuoti šalia tvenkinio esantys statiniai, medžiai arba krūmai. Tačiau šalia vandens esantys medžiai ir augmenija privers reguliariai valyti vandens paviršių nuo nukritusių lapų ir nulūžusių šakų bei kitų šiukšlių, tačiau prižiūrėti dekoratyvinį tvenkinį nėra sudėtinga, kadangi tam yra skirti įvairūs tvenkinių priežiūros aksesuarai.

Dekoratyvinio tvenkinio dydis ir forma turi harmoningai derintis prie namo ar sklypo bendros aplinkos. Jei supanti būsimą dekoratyvinį tvenkinį aplinka buvo įrengta jau anksčiau ir turi savitą stilių, kurio Jūs nenorėsite keisti, reikėtų suprasti, kad dekoratyvinio tvenkinio dydį ir formą tuomet lems esama aplinka. Integruoti dekoratyvinį tvenkinį į jau sukurtą aplinką nėra sunku, be to turėsite mažiau vargo planuodami namo ar sklypo vystymą pagal šį vandens objektą. Reikėtų atsižvelgti į sklypo dydį, supančią aplinką, planuojamo dekoratyvinio tvenkinio dydį ir parengti vandens telkinio projektą.

Tvenkinio žuvytėsAr bus veisiamos žuvys? Ar žuvys žiemos tvenkinyje?

Jei dekoratyviniame tvenkinyje bus auginamos žuvys, tuomet reikėtų pasirūpinti ir vandens augalais, kurie tiktų tvenkinio vandens ekosistemai. Dalį tvenkinio paviršiaus dengiantys augalų lapai apsaugotų žuvis nuo tiesioginių, kaitrių vasaros saulės spindulių. Jei tvenkinio žuvys žiemotų tvenkinyje, tuomet reikėtų dekoratyviniam tvenkiniui papildomos įrangos. Aeratoriaus pagalba deguonis yra tiekiamas į užšalusio dekoratyvinio tvenkinio vandenį bei neleidžia užšalti eketei ar tvenkinio pakrantei. Aeratoriai, kurie prisotina vandenį deguonimi, neleidžia tvenkiniams užšalti, suvienodina vandens deguonies kiekį ir temperatūrą. Aeratoriai taip pat valo tvenkinio vandenį. Jie naudojami tiek vasaros, tiek žiemos metu. Įrenginys pūsdamas mažus oro burbuliukus, tiekia deguonį, o taip pat iš vandens pašalina kenksmingas žuvų išskiriamas dujas. Aeratorius sukuria vertikalią oro srovę ir horizontalią vandens srovę, taip garantuodamas cirkuliaciją, mažina organinių ir neorganinių nuosėdų kaupimąsi dekoratyvinio tvenkinio dugne.

Dekoratyvinio tvenkinio dugno hidroizoliacija

Tinkamai paruošus dekoratyvinio tvenkinio dugną ir reljefą, reikia įrengti tvenkinio hidroizoliaciją. Populiariausios tvenkinių hidroizoliacijos yra PVC (polivinilchlorido) hidroizoliacinės dangos ir HDPE (aukšto tankio polietileno) hidroizoliacinės dangos.

PVC tvenknių hidroizoliacinė danga labiau pritaikyta mažesniems, sudėtingesnio reljefo dekoratyviniams tvenkiniams. PVC hidroizoliacija pasižymi elastingumu ir lankstumu, todėl galima įrengti net ir sudėtingiausio reljefo dekoratyvinius tvenkinius. PVC tvenkinių hidroizoliacija yra atspari aplinkos poveikiui, puikiai tinka mūsų klimatinėms sąlygoms.

HDPE tvenkinių hidroizoliacinė danga labiau tinkamos dideliems dekoratyviniams tvenkiniams, kadangi  HDPE danga yra kietesnė, mažiau lanksti, tačiau pigesnė nei PVC danga, todėl puikiai tinka kloti dideliems tvenkinių plotams.

HDPE hidroizoliacija pasižymi tvirtumu ir dideliu atsparumu ne tik klimatinėms salygoms bet ir įvarioms agresyvioms medžiagoms, todėl HDPE hidroizoliacija naudojame ne tik tvenkiniams, bet ir kitiems objektams įrengti.

Geotekstilė

Priklausomai nuo dekoratyvinio tvenkinio dangos tipo, storio ir grunto savybių, taip pat klojame geotekstilės paklotą, kuris apsaugo tvenkinio hidroizoliacinę dangą nuo mechaninių pažeidimų. Geotekstile patariama iškloti dekoratyvinio tvenkinio dugną dar prieš įrengiant hidroizoliacinę PVC ar HDPE dangą. Jei ant hidroizoliacinės dangos bus dedami akmenys, ar žvirgždas, geotekstilės paklotas turi būti klojamas iš abiejų hidroizoliacinės dangos pusių.

Dekoratyvinio tvenkinio įranga.

 

Dekoratyvinių tvenkinių instaliacija:Tvenkinio įranga

Tvenkinių hidroizoliacijos (PVC ir HDPE) dangos; • Dekoratyvinių tvenkinių vandens siurbliai; • Dekoratyvinių tvenkinių vandens filtravimas; • Dekoratyvinių tvenkinių vandens apšvietimas; • Dekoratyvinių tvenkinių automatika; • Biologinės tvenkinių priežiūros priemonės; • Dekoratyvinių tvenkinių valymas ir priežiūra;

Dekoratyvinio tvenkinio apšvietimas

Dekoratyvinio tvenkinio apšvietimas leidžia mėgautis tvenkinio grožiu kai saulė pradeda leistis. Vandens telkinių apšvietimas gali būti montuojamas tiek virš vandens, tiek po vandeniu. Pasaulyje sparčiai išpopuliarėjo LED žibintai, kurių didelio dėmesio sulaukė ir tvenkinių savininkai. Šie žibintai skleidžia subtilią ir aiškią šviesą. Įspūdingai atrodo, kai šie žibintai įrengiami dekoratyviniose tvenkiniuse, kuriuose yra žuvų. Iš tvenkinio dugno sklindanti šviesa leidžia stebėti tvenkinio gyventojų gyvenimą. LED žibintai pasižymi ilgaamžiškumu, mažomis energijos sąnaudomis, spalvų įvairove. Dekoratyvinio tvenkinio vandens paviršiuje plaukiojantys žibintai suteikia magišką nuotaiką, žiba lyg iš dangaus nukritusios žvaigždės. Vandens žibintas įmontuotas po vandeniu ar virš vandens, apšviečiantis vandens augalų kompozicijas pritraukia aplinkinius gerėtis dekoratyvinio tvenkinio grožiu. Dėmesį atkreipia ir šalia tvenkinio apšviestas gėlynas, o taip pat apsaugo žmones ir gyvūnus nuo netyčinio įkritimo į tvenkinio vandenį.

Dekoratyvinis tvenkinys su kriokliu Dekoratyvinis tvenkinysTvenkinys su fontanuTvenkinys su dinaminiu fontanu

Dekoratyvinių tvenkinių fontanai

Dar neišvydus dekoratyvinio tvenkinio ir jo supančios aplinkos, galima išgirsti lengvą arba intensyvų vandens čiurlenimą. Žmonės ypatingai mėgsta vandens teikiamą džiaugsmo ir pasitenkinimo pojūtį. Dekoratyvinių tvenkinių fontanai yra įvairių tipų, pritaikyti mažiems dekoratyviniams tvenkiniams ir dideliems tvenkiniams, bei ežerams; pradedant nuo kuklių ir subtilių fontanų, kurie purškia vandenį į orą viena čiurkšle, baigiant šokančiais muzikos ritmu bei keičiančiais apšvietimo spalvą, fontanais. Pastaruosius galima prilyginti įspūdingiems fejerverkams.

Fontanų įrengimui reikalinga vandens purškimo galvutė bei siurblys, kuris stumtų vandenį. Reguliuojant siurblio galią ir fontano galvutę, galima išgauti įvairius vandens purškimo būdus. Tai leidžia varijuoti ir keisti fontano formą, srovės aukštį bei vis iš naujo susižavėti dekoratyvinio tvenkinio teikiamu grožiu.

Plaukiojantys fontanai

Plaukiojantys fontanai skirti vandens telkiniams kurių gylis yra didelis, todėl tokio tipo fontanai puošia daugelį dekoratyvinių tvenkinių, ežerų ir kitus vandens telkinius. Prie specialaus plaukiojančio pontono yra pritvirtinti vandens siurbliai, fontano purkštukai, fontano apšvietimas ir kita instaliacija, todėl plaukiojantį fontaną galima sumontuoti bet kurioje telkinio vietoje, bei keisti jo dislokacijos vietą. Plaukiojantis fontanas yra inkaruojamas su specialiais svarmenimis, taip užtvirtinant jo vieta vandens telkinyje.

Dekoratyvinių tvenkinių priedai 

Tvenkinių priedas - krioklysDekoratyvinių tvenkinių vandens kaskados, kriokliai ir upeliai praturtina tvenkinių išvaizdą, dažnai suteikia prabangos įspūdį. Dekoratyvinis tvenkinys gali tapti rojaus kampeliu, kuriame norėtųsi praleisti ne tik šiltas vasaros dienas, bet vis dar šiltus rudens vakarus. Įrengiant dekoratyvinius tvenkinius, reikia apgalvoti, ar bus planuojama papildomai įrengti vandens kaskadą, krioklį ar upelį. Šie dekoratyvinio tvenkinio elementai turėtų būti įkomponuoti į labiausiai matomą tvenkinio vietą. Priklausomai nuo dekoratyvinio tvenkinio dydžio, būtina nuspręsti, kokio dydžio ar formos bus vandens kaskada, krioklys ar upelis. Jų dydis turi proporcingai derėti su dekoratyvinio tvenkinio dydžiu, bei turi būti išlaikoma šių elementų harmonija. Dekoratyvinio tvenkinio kaskada, krioklys ar upelis turi vienas kitą papildyti, bet neužgožti.

Įrengiant dekoratyvinio tvenkinio kaskadą ar krioklį, pirmiausia numatoma tinkama įrengimo vieta, tuomet atvedamos visos reikalingos instaliacijos ir montuojama būtina technologinė įranga - vandens siurblys, vamzdynai, vandens paėmimo ir grąžinimo detalės, per kurias cirkuliuos tvenkinio vanduo.

Terasos, liepteliai ir pontonai

Dekoratyvinių tvenkinių terasos, liepteliai ir pontonai tai svarbūs elementai planuojant Jūsų poilsio vietą šalia tvenkinio. Terasos palengvina priėjimą prie tvenkinio vandens, taip pat gelbsti, kai reikia pašerti tvenkinyje augančias žuvis. Lieptai arba pontonai patogūs besimaudantiems arba prišvartuoti vandens transportui. Įrengiame įvairių tipų, dydžių bei formų terasas, lieptus ir pontonus, kur užteks vietos ne tik lauko baldams, gultams ar gėlių vazonams, bet ir nedidelei pavėsinei ar stoginei, kuri puikiai derės ir leis iš arčiau mėgautis dekoratyvinio tvenkinio grožiu bei stebėti į vandens paviršių išnyrančias smalsias žuvis.

Tvenkinio lieptasTvenkinio lieptasTvenkinio tiltas